Nervni slom može lako da se prepozna, jer su simptomi očigledni svima, samo ne osobi koja doživljava krizu
U stanju nervnog sloma osoba je podložna visokom nivou stresa. Stres mogu izazvati razne pojave:
lične nevolje,
brige materijalne prirode,
nesreća,
psihički ili fizički umor.
Reakcija određenog organizma i psihe na stresnu situaciju manifestuje se pojedinačno. Dijagnoza koja se zove “nervni slom” ne postoji u prirodi. Nervni (mentalni) slom kao takav u medicini nije prihvaćen kao mentalni poremećaj. Međutim, „nervni slom” ostaje simptom sljedećih mentalnih poremećaja: depresije, anksioznog poremećaja, posttraumatskog stresnog poremećaja.
Simptomi mentalnog sloma
Ovo stanje nije povezano sa određenom bolešću; nervni slom nema specifične simptome, osim teškoća u normalnom funkcionisanju. Ali postoje uobičajeni znaci ovog poremećaja.
Anksioznost i depresija
Ovo stanje se tiho formira tokom dužeg kontinuiranog izlaganja stresu, kada osoba posustane u stalnoj borbi. Mogu se javiti napadi iznenadnog plača. Neko gubi samopouzdanje i veru u sopstvene snage i doživljava osećaj krivice.
Višak ili nedostatak sna
Promjena uobičajenog rasporeda spavanja. Spavanje može delovati kao neka vrsta bekstva od stresa i tada čovek neprirodno mnogo spava. Drugi razvijaju nesanicu zbog intenzivnog preopterećenja mozga.
Umor
Osjećaj neobjašnjive slabosti u celom telu je jasan znak da tijelo nije u stanju da savlada stres. Obične akcije zahtjevaju nevjerovatan trud.
Poremećaj apetita
Kada su pod stresom, neki ljudi gube apetit, dok drugi, naprotiv, počinju da konzumiraju sve (posebno slatkiše i masnu hranu). Za to je kriv hormon stresa kortizol.
Fizički bol
Značajne manifestacije ove prirode mogu biti glavobolja i bol u predelu stomaka. Za mnoge ljude, stres uzrokuje probavne disfunkcije.
“Magla u glavi”
Pojavljuju se razne poteškoće sa razmišljanjem: osoba pod stresom se lošije nosi sa intelektualnim zadacima, postaje zbunjena, često zaboravlja obične stvari.
Problema sa disanjem
Stezanje u grudima i ubrzano disanje su klasični znaci stresa. A plitko disanje može povećati odgovor na stres. Neophodno je svesno sporije disati nekoliko minuta. Osjećaćete se mirnije.
Ostali simptomi tipični za nervni slom:
sklonost nezdravom načinu života i poteškoće sa higijenom;
nedostatak motivacije;
problemi u kontaktu sa drugima;
suicidalne misli;
sporost;
negativna sjećanja, noćne more, napadi panike.
U ekstremnim situacijama, posebno u uslovima povezanim sa psihozom, moguće su halucinacije, paranoja i zablude.
Liječenje i prevencija
Emocionalni i fizički stres moraju da se svedu na minimum. Osnovna briga o sebi mora biti u prvom planu. Fizička aktivnost je presudna, nešto poput mirnih šetnji, omiljenog hobija i td.
Pozitivan efekat imaju vežbe za održavanje mentalne i fizičke relaksacije: duboko disanje, meditacija. Komunikacija sa prijateljima i porodicom o vašim iskustvima ima iscjeljujući efekat. Održavanje zdrave dnevne rutine, povećana pažnja na higijenu, odmor i ishranu. Odbijanje kofeina, alkohola i duvana. U teškim situacijama ima smisla potražiti savet od psihoterapeuta.
Čuvajte se. Uzmite za pravilo da mudro rasporedite posao, san i odmor tokom dana. Nervni slom ima sposobnost da se akumulira tokom dužeg vremenskog perioda, pa pokušajte da izbegavate ponavljane situacije u kojima ste primorani da iskusite nelagodnost, anksioznost ili strah. Unesite pozitivu u svoj život: radite više onoga što volite, što vas zanima, komunicirajte sa finim ljudima i nervozna napetost vas neće savladati.
(Stil/ Econet.ru)