Drvo novca (lat. Crassula ovata) je popularna kućna biljka koja se lako održava i smatra se simbolom sreće i prosperiteta. Ova biljka ima mesnate, ovalne listove i debeljuškaste grane koje podsećaju na mala stabla, što je čini privlačnom dekoracijom.
Drvo novca poznato je i pod raznim drugim imenima, kao što su drvo žada, krasula, japansko drvo novca i kinesko drvo novca. Pripada rodu Crassula, a najpoznatija vrsta je upravo Crassula ovata, čiji listovi mogu varirati u boji.
Ako imate kućne ljubimce, važno je smestiti drvo novca na mesto koje im nije dostupno, jer su svi delovi biljke toksični za životinje.
Ova biljka zahteva redovno zalivanje, ali je ključno ne preterivati. Zemlja ne sme potpuno da se osuši, pa je najbolje zalivati je kada gornji sloj postane suv na dodir. Tokom proleća i leta, preporučuje se češće zalivanje kako bi zemlja bila umereno vlažna, dok je zimi dovoljno zalivati drvo novca jednom mesečno. Prekomerno zalivanje može biti opasno za biljku.
Drvo novca (Crassula ovata) nije samo estetski privlačna biljka; ona je i simbol sreće i blagostanja u mnogim kulturama. Ako razmišljate o dodavanju ovog čuda prirode u svoj dom, evo nekoliko korisnih saveta o njegovom uzgoju i nezi.
Drvo novca najbolje uspeva na svetlim mestima, pa odaberite prozorsku dasku okrenutu prema jugu ili jugozapadu. Iako može tolerisati delimičnu senku, previše tame može usporiti njegov rast i uzrokovati opadanje listova.
Ova biljka voli dobro drenirano tlo. Preporučuje se korišćenje mešavine za sočne biljke ili dodavanje peska i perlita običnom saksijskom supstratu. Takođe, saksija treba imati odvodne rupe kako bi se sprečilo zadržavanje vode.
Kao sočna biljka, drvo novca može podneti suvu sredinu, ali ne zaboravite ga redovno zalivati. Zalivajte ga kada gornji sloj zemlje postane suv. Tokom proleća i leta, zalivanje bi trebalo da bude češće, dok zimi možete smanjiti na jednom mesečno.
Drvo novca nije posebno zahtevno u pogledu đubriva. Tokom proleća i leta možete koristiti razređeno đubrivo za sočne biljke svakih nekoliko nedelja. Zimi, kada je biljka u periodu mirovanja, nije potrebno đubrivo.
Jedna od prednosti drva novca je njegova sposobnost lakoće razmnožavanja. Možete uzeti reznice listova ili stabljika, ostaviti ih da se osuše nekoliko dana kako bi se formirao čep i zatim ih posaditi u suvu zemlju. Održavajte tlo blago vlažnim dok se ne formira novi koren.
Redovno uklanjanje uvelih listova i sušenih grana pomaže održavanju biljke zdravom. Takođe, povremeno obrišite listove vlažnom krpom kako biste uklonili prašinu i omogućili biljci bolje fotosintezu.
Drvo novca je ne samo lepa dekoracija za vaš dom, već i biljka koja može doneti sreću. S pravilnom negom, ovo malo “stablo” može rasti dugi niz godina, a uz to, njegova jednostavnost u održavanju čini ga savršenim izborom čak i za početnike. Dodajte ga u svoj prostor i uživajte u njegovoj lepoti i simbolici!
IZVOR: https://moje-zdravlje.com
Sigurno znate da deterdžent može ostaviti tragove na odjeći, posebno kada je perilica preopterećena,…
Jeste li znali da palačinke možete pripremiti i bez mlijeka i jaja? Priprema je…
Sastojci Piskota: x 2 – 5 belanaca – 5 kas. secera – 50 gr mlevenih…
Lovorov list ima opuštajuća i umirujuća svojstva Naši stari su lovoru pripisivali magične moći, ali…
Zaleđena šoferšajba rano ujutro, kada krećete na posao, najčešća je muka tokom zimskih dana i…
Tradicionalna jela su nam omiljena i s njima nijedno ne može da se poredi…