Sastojci za pripremu domaćih salčića
Za pripremu ovog recepta, potrebno je nekoliko osnovnih sastojaka koje možete lako pronaći u svakoj kuhinji. Važno je da koristite kvasac i džem od marelice kao ključne sastojke, jer oni čine salčiće bogatijim i aromatičnijim.
Sastojci za testo:
- 1 kg namenskog brašna Tip 400 (meko brašno)
- 250 ml vode
- 250 ml mleka
- 30 g svežeg kvasca
- 4 žumanca
- 2 supene kašike šećera
- 1/2 kafene kašičice soli
- 1 kesica vanilin šećera
- 1 kafena kašičica strugane kore od limuna
- 100 ml ulja
Sastojci za premazivanje:
- 500 g samlevenog sala
- 1 tegla džema od marelice
Ovi sastojci čine osnovu za izradu sočnih i lisnatih salčića. Bitno je da pažljivo pratite svaki korak pripreme kako biste postigli željeni rezultat – mekane, sočne salčiće sa bogatim punjenjem.
Priprema domaćih salčića
1. Priprema kvasca
Za početak, potrebno je pripremiti kvasac. Uzmite oko 100 ml mlijeka, dodajte jednu kafenu kašičicu šećera, kašiku brašna i sve dobro izmešajte. Ovu smesu prelijte sa kvascem, i sve ostavite na toplom mestu da kvasac dobro nadodje. Aktivirani kvasac će biti osnova za uspešno dizanje testa.


2. Priprema testa
Kada je kvasac spreman, u velikoj posudi sjedinite preostale sastojke: preostalo mleko, vodu, žumanca, so, vanilin šećer, koru limuna i ulje. Sve dobro promešajte, a zatim dodajte prethodno pripremljeni kvasac. Polako dodajte brašno, i sve dobro umesite. Testo treba da bude meko, ali ne previše lepljivo. Ukoliko je potrebno, dodajte još malo brašna kako bi dobili odgovarajuću konzistenciju.
Nakon što ste dobili glatko testo, pokrijte ga čistom kuhinjskom krpom i ostavite da kisne na toplom mestu dok ne naraste dvostruko. Ovaj korak je bitan jer omogućava testu da postane vazdušasto i spremno za sledeću fazu.
3. Priprema sala za premazivanje
Dok testo raste, možete pripremiti salo koje ćete koristiti za premazivanje. Salo prvo treba da se očisti od providne opne i samelje jednom. Sameljeno salo će vam biti potrebno za premazivanje testa u toku njegove obrade.
4. Obrada testa i premazivanje salom
Kada je testo naraslo, prebacite ga na radnu površinu. Testo lagano pritisnite rukama, a zatim ga premažite samlevenim salom. Zatvorite ga tako da se formira mala pakovanja i preklopite ga tri puta. Nakon svakog preklapanja, ostavite ga da odmori od 15 do 20 minuta. Ponavljajte ovaj proces još nekoliko puta, svaki put razvaljajući testo, premazujući ga salom i ostavljajući da ponovo naraste.
5. Sečenje i punjenje salčića
Nakon što ste završili sa preklapanjem, sledeći korak je da razvaljate testo četvrti put i isecite ga na trake. Na svaku traku stavljajte malo džema od marelice ili po želji neki drugi džem koji volite. Ovo punjenje daje salčićima bogat i sladak ukus koji se savršeno slaže sa lisnatim testom.
6. Pečenje salčića
Napunjene trake prebacite na pleh obložen papirom za pečenje. Ostavite razmak od 2 cm između svakog salčića. Pecite salčiće u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C oko 15-20 minuta ili dok ne postanu lepe zlatno smeđe boje. Bitno je da ih ne prepečete, jer želite da ostanu sočni i mekani iznutra.
Posluživanje i čuvanje
Kada su salčići gotovi, najbolje je poslužiti ih tople. Oni su savršen izbor za užinu ili kao prilog uz razna jela. Ako ne uspete da ih pojedete odmah, ostatak možete zamrznuti. Kada poželite ponovo uživati u njima, jednostavno ih izvadite iz zamrzivača, stavite na pleh i stavite u pećnicu da se ponovo zagreju. Na ovaj način će izgledati kao da su sveže pečeni, a vi ćete uživati u njihovoj mekoći i bogatom ukusu.
izvor:https://mojmobitel.net