Mnogi liječnici upozoravaju da sjemenke lubenice mogu biti štetne za zdravlje, posebno ako ste skloni gastrointestinalnim problemima. Iako vam ne može “rasti lubenica u želucu”, kako su nas nekada plašile bake, one mogu izazvati nadutost, bolove i čak proljev.
Ako slučajno progutate sjemenku lubenice, ne morate se brinuti; ništa loše se neće dogoditi. Sjemenke se ne nakupljaju u tijelu već ih prirodnim putem izbacujemo, objašnjava gastroenterologinja Anastazija Timošenko.
Bijele sjemenke su mekane i lakše ih je progutati, dok su crne teže žvakati, pa ih mnogi radije uklanjaju zbog toga. Ipak, s obzirom na to da su sjemenke bogate nutrijentima, poput omega-3 masnih kiselina, kalija i magnezija, preporučuje se konzumirati ih pečene.
Za pripremu, operite i osušite sjemenke. Kada su potpuno suhe, prelijte ih s malo maslinovog ulja i ravnomjerno rasporedite po limu. Posolite ih i pecite u pećnici zagrijanoj na 160 stepeni 10 do 15 minuta.
Po želji, možete dodati začine poput kajenskog papra, cimeta ili prstohvata šećera, prenosi Danas.
Međutim, osobe s gastrointestinalnim problemima trebaju biti oprezne. Sjemenke lubenice mogu izazvati nadutost, bolove i proljev.
novi.ba
Paprika je omiljeno povrće mnogih vrtlara i kućnih uzgajivača, ali njeno uspješno uzgajanje može ponekad…
Za koru: 6 jaja 200 g brašna 300 g šećera 200 g griza prašak ze…
SASTOJCI ZA LUBENICA ŽELE (čaša od 200 ml): 1 čaša soka od lubenice ½ čaše…
POTREBNI SASTOJCI: – 4 pileća filea – 100 grama krem sira (može biti krem sir…
SASTOJCI: Za biskvit: – 5 jaja – 50 g šećera u prahu – 5 kašika…
Korijen riječi ćevap je persijskog porijekla, a znači prženo meso, a postoje tragovi koji ćevap…