Ko ovo jede svaki dan, ne brine za zdravlje!Šaka ovog voća dnevno menja antibiotik
Pravi su spas za urinarne i druge bakterijske infekcije, ali i sjajna prevencija protiv Alchajmerove i srčane bolesti. Osim smene godišnjeg doba, septembar nam donosi i obilje zdravih sočnih voćkica, među kojima su i brusnice. Osim što su lepog ukusa, brusnice nam donose i čitav spektar lekovitih svojstava i to u najboljoj sezoni – u prelaznom periodu kada su prehlade i virusi najčešći!
Gotovo sve bobičasto voće je bogato antioksidansima i polifenolima koji imaju jaka antibakterijska svojstva. Ali, samo brusnice sadrže proantocijanidine, posebni tip polifenola koji su gotovo jednako efikasni kao antibiotici. Posebno su dobre kod lečenja i sprečavanja urinarnih infekcija. Rezultat jedne obimne studije pokazao je da nakon šest meseci ispijanja jedne čaše soka od brusnice dnevno, žene su bile 40 % manje sklone urinarnim infekcijama.
Zapaljenski procesi koji mogu dugo i neprimetno da postoje u telu na kraju mogu da izazovu opasne bolesti poput artritisa, Alchajmerove ili srčane bolesti. Polifenoli u brusniama pomažu da se smanje ova zapaljenja. Oni deluju zajedno sa drugim bioaktivnim jedinjenima iz brusnica i suzbijaju ćelije koje stimulišu zapaljenja, a usput jačaju imunitet.
Brusnice su bogate dijetetskim vlaknima, koja pomažu da se smanji rizik od raka creva. Dijetetska vlakna pojačavaju volumen u crevima, ubrzavajući izbacivanje otpadnim materija, a pritom pomažu i proizvodnju butirata, supstance koja sprečava rast tumora u debelom crevu i rektumu. Jedna šoljica svežih brusnica obezbeđuje skoro 20 odsto preporučenog dnevnog unosa vlakana i odličan je izvor vitamina C i flavonoida, koji sprečavaju formiranje karcinogena.
Brusnice su zlatno voće za dijabetičare. Pomenuti proantocijanidini pomažu ne samo u borbi sa štetnim bakterijama, već i da se održi dobar nivo šećera u krvi.
Moćne crvene bobice pomažu snižavanju rizika od gastritisa, ulceroznog kolitisa i raka stomaka.
Brusnice su odlične i za mentalno zdravlje, jer sadrže dva nutrijenta koji igraju ključnu ulogu u zaštiti od gubitka pamćenja. Antioksidansi iz brusnice neutrališu štetne slobodne radikale koji mogu da oštete DNK i izazovu zapaljenja u mozgu, povećavajući tako rizik od Alchajmera. Sa druge strane, vitamin C iz brusnica podstiče proizvodnju norepinefrina, neurotransmitera koji podstiče komunikaciju između moždanih ćelija i poboljšava kontrolu i funkciju pokreta.
Jedinjenja koja brusnici daju crvenu boju doprinose proizvodnji kolagena.
Antioksidansi iz brusnica smanjuju zubni plak i sprečavaju bolesti desni. Ta jedinjenja bukvalno sprečavaju da bakterije formiraju plak na površini zuba, sprečavajući karijes.
Svakodnevno konzumiranje soka od brusnice povećava nivo dobrog holesterola, koji je izuzetno važan za zdravlje srca i krvnih sudova. Takođe, jedna studija je pokazala da redovno
konzumiranje svežih brusnica može da smanji rizik od srčanih bolesti za čak 32 odsto.
Izvor:stilkurir
Kada niste sigurni koji obrok da pripremite, razmislite o kuhanju mješavine šargarepe, krompira i nasjeckanog…
TURSKI MOKRI KOLAČ – mjera na čaše. Sočne čokoladne kocke, tope se u ustima… dimenzije…
Sultan oblande: Lako i brzo pripremljene, a ukus fantastičan! Savršen kolač za svaku priliku! Lako…
]Ove fine i slatke, prhke i mekane kolačiće naprosto svi obožavaju. Jednostavno se tope u…
Kako bi se riješili Helicobacter pylori (Helikobakterija) bakterije biće potrebno samo da napravite ovu…
Sultan oblande: Lako i brzo pripremljene, a ukus fantastičan! Savršen kolač za svaku priliku! Lako…