Jedna porcija dinje od 150 grama sadrži 53 kalorije, 0,3 g masti, 13 g ugljenih hidrata, 1,5 g vlakana, 30% dnevne količine vitamina A, 80% dnevne količine vitamina C. Ova slasna voćka obiluje antioksidansima kolinom, zeaksantinom i beta karotenom, koji pružaju zaštitu od niza bolesti – od obične prehlade pa sve do raka. S obzirom na to da 90 % njenog sastava čini voda, idealno je voće za hidrataciju tokom vrućih letnjih dana. Semenke, koje su takođe jestive, sadrže proteine, vlakna i omega-3 masne kiseline u obliku alfa-linolenske kiseline.Lekovito delovanje dinje:Štiti zdravlje očiju:Dinja sadrži nutrijente važne za zdravlje očiju – beta karoten (iz kojeg se oslobađa vitamin A), vitamin C, lutein i zeaksantin.
Smanjuje rizik od astme:
Rizici razvijanja astme niži su kod ljudi koji konzumiraju veće količine određenih nutrijenata. Jedan od njih je i beta karoten, pronađen u žutom i narandžastom voću poput dinje, bundeve, šargarepe i zelenog lisnatog povrća poput spanaća i kelja. Reguliše krvni pritisak:Dinja sadrži vlakna, kalijum, vitamin C i kolin koji podupiru zdravlje srca. Konzumacija hrane bogate kalijumom pomaže u regulaciji nivoa natrijuma što je važno kod tretmana visokog pritiska. Kalijum pomaže organizmu u oslobađanju viška natrijuma i tako smanjuje povišen krvni pritisak.
Reguliše probavu:
Dinja spada u lako probavljivu hranu i preporučuje se da se jede na prazan želudac i pre nekog drugog obroka. Dobar je izbor i za one sa osetljivim želucem jer sadrži enzime i ne troši energiju organizma na probavljanje hrane. Deluje protivupalno:Kolin je važan nutrijent u dinji koji pomaže boljem snu, učenju i memoriji. Takođe je bitan i za održavanje elastičnosti staničnih membrana, transmisiju živčanih impulsa, iskorišćavanje masti i smanjivanje hroničnih upala. Redovno konzumiranje dinje pomaže u smanjenju oksidativnog stresa i tako smanjuje upalne procese koji mogu dovesti do razvoja artritisa.
Štiti kožu i kosu:
Redovno konzumiranje dinje odlično je za lepotu kože i kose. To je zbog uticaja vitamina A koji je nužan za proizvodnju sebuma koji vlaži kožu i kosu i esencijalan je za njihov rast. Lekovitost i konzumacija semenki i čaja dinje:Semenke dinje posebno se preporučuju kod bolesti bubrega, pogotovo kod bubrežnog kamenca.Čaj od cveta dinje koristi se za iskašljavanje.
Izvor: opanak.net
Od lovorovog lista ima mnogo više koristi od samog ubacivanja u lonac kako bi jelu…
Kada niste sigurni koji obrok da pripremite, razmislite o kuhanju mješavine šargarepe, krompira i nasjeckanog…
TURSKI MOKRI KOLAČ – mjera na čaše. Sočne čokoladne kocke, tope se u ustima… dimenzije…
Sultan oblande: Lako i brzo pripremljene, a ukus fantastičan! Savršen kolač za svaku priliku! Lako…
]Ove fine i slatke, prhke i mekane kolačiće naprosto svi obožavaju. Jednostavno se tope u…
Kako bi se riješili Helicobacter pylori (Helikobakterija) bakterije biće potrebno samo da napravite ovu…